Aranżujemy funkcjonalną kuchnię

Funkcjonalność kuchni to najważniejszy aspekt, jeżeli chodzi o projektowanie tego pomieszczenia. Praktyczna kuchnia to przede wszystkim taka, która spełnia zasady ergonomii i posiada dobrze zorganizowaną przestrzeń. Jak taki efekt osiągnąć? Podpowiadamy poniżej.

Funkcjonalne meble kuchenne — podstawa nowoczesnej i przyjaznej kuchni

Jeżeli chodzi o meble kuchenne to najprostszym, a zarazem najtańszym rozwiązaniem jest kupno gotowego zestawu mebli kuchennych, w skład którego wchodzą najczęściej: szafka pod zlewozmywak, szafki stojące oraz szafki wiszące. Szafki dolne łączy się z blatem, który dostępny jest w zestawie, lub dokupuje się taki blat samodzielnie.

Aby kuchnia była jak najbardziej funkcjonalna i spełniała nasze wymagania, warto skorzystać z ofert, które umożliwiają wybór konkretnych szafek z danej serii i zestawianie ich w odpowiednie konfiguracje, co zapewni jak najlepsze wykorzystanie całej dostępnej przestrzeni. Jeżeli jednak nasza kuchni jest wyjątkowo niestandardowa, np. z dużą ilością skosów, rozważyć należy wykonanie kuchni na wymiar — w przypadku „trudnych” pomieszczeń może to być najlepszy sposób na uzyskanie efektu kuchni funkcjonalnej.

Funkcjonalne meble kuchenne, a komfort otwierania szafek

Najbardziej typowym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o meble kuchenne, są oczywiście drzwiczki skrzydłowe, które sprawdzają się jednak wyłącznie przy wystarczająco dużych przestrzeniach. Jeżeli chodzi o szafki górne, to warto zdecydować się na drzwiczki uchylne — są dobrym pomysłem w przypadku niskich oraz szerokich szafek, których otwieranie przy pomocy drzwiczek skrzydłowych byłoby niewygodne i nieergonomiczne.

W przypadku aranżacji kuchni w małych pomieszczeniach dobrym pomysłem, szczególnie jeżeli chodzi o szafki dolne, mogą okazać się systemy żaluzjowe — ich otwieranie nie wymaga odpowiedniej ilości miejsca na drzwiczki przed samą szafką, co w tym wypadku jest naprawdę sporą zaletą.

Aranżując funkcjonalną kuchnię, należy więc przede wszystkim przemyśleć to, jak będziemy się po niej poruszać oraz dobrać takie rozwiązania, które zapewnią nam możliwość swobodnego otwierania szafek, co z pewnością znacząco ułatwi nam wszelkie prace, jakie będziemy w tym pomieszczeniu wykonywać.

Reply