Plafony sufitowe w mieszkaniu

Tradycyjnie wysokie sufity zarezerwowano dla apartamentów typu penthouse, loftów i niektórych, przedwojennych kamienic. W pozostałych domach i mieszkaniach spotykamy standardowej wysokości sufity, zaprojektowane tak, aby oszczędzać energię. Ogrzewanie mieszkań o wyższych sufitach kosztuje więcej, a niższe sufity są bardziej energooszczędne. Dodatkowo, jeśli sufit jest zbyt wysoki, a przestrzeń zbyt mała, może sprawić, że pomieszczenie wydaje się wąskie. W przeszłości ludzie narzekali, że wymiana żarówek może być trudna, gdy sufit jest zbyt wysoki, ale teraz, w świecie oświetlenia LED, które rzadko trzeba zmieniać, jest to mniejszy problem.

Sposób na oświetlenie pomieszczenia

Twój salon będzie czuł się komfortowo, gdy zastosujesz w nim warstwy oświetlenia z podziałem na całe otoczenie, akcenty świetlne i lampy zadaniowe. Oświetlenie otoczenia to zwykle lampy sufitowe, nadają pomieszczeniu ogólną jasność. Przy tradycyjnych wysokościach sufitów można zastosować nowoczesne plafony. Oświetlenie tzw. akcentujące wyróżnia określone obiekty, dekoracje lub dzieła sztuki, które ozdabiają nam nasz salon. Funkcję tego rodzaju świetlenia spełnią lampy podłogowe i stołowe. W ten sposób, mieszanka lamp umieszczonych w różnych punktach przestrzeni tworzy genialny schemat oświetlenia salonu. Ogólne oświetlenie salonu pochodzić może też z różnych źródeł, w tym wiszącego żyrandola lub strategicznie rozmieszczonych kinkietów. Sufitowe plafony mogą też z powodzeniem zastępować kinkiety, aby działać jako akcentujące oświetlenie ścienne. Aby zakończyć plan oświetlenia, użyte w pomieszczeniu lampy stołowe i stojące wypełniają miejsca do siedzenia i czytania.

Plafon sufitowy

W elegancko urządzonym mieszkaniu, płaskie plafony wpuszczone w sufit spełniają dwie funkcje. Zapewniają większość oświetlenia w przestrzeni i są również strategicznie umieszczone, np. nad kominkiem, aby oświetlić kamienną ścianę światłem i podkreślić fakturę ściany. Duży plafon kwadratowy może skupiać się bardziej na rozjaśnieniu części wypoczynkowej i eliminuje potrzebę stosowania dodatkowych lampek stołowych wokół sofy.

Plafon, czyli sposób na urozmaicenie oświetlenia

Jeśli chcesz ozdobić swój dom jak profesjonalista, sprawdź, jak może być ważny plafon sufitowy w mieszkaniu jako element projektu oświetlenia dla całego schematu. Oświetlenie to coś więcej niż tylko wybór stylowych lamp i opraw. Położenie, wielkość, moc i jasny kolor również mają duży wpływ na wygląd pokoju, innych mebli i atmosfery. Lampy sufitowe w postaci plafonów są przede wszystkim stosowane do oświetlenia zewnętrznego lub ogólnego w pomieszczeniu. Zainstalowanie odpowiedniego rozmiaru tego rodzaju oprawy jest pierwszym krokiem do stworzenia harmonijnego schematu oświetlenia.

metalowy-plafon-sufitowy-led

Przy określaniu, jakiego rodzaju światła sufitowego należy użyć, wysokość sufitu będzie tu największym czynnikiem decydującym. Oświetlenie otoczenia może pochodzić zarówno z oprawy podtynkowej żyrandola lub wiszącej lampki. Jeśli wysokość sufitu wynosi mniej niż standard użyj cienkiego plafonu lub modelu częściowo wpuszczanego w sufit. W ten sposób nadal pozostawisz wystarczającą wolną przestrzeń dla wysokich osób chodzących pod oświetleniem. Żyrandole i wiszące lampy najlepiej sprawdzają się, gdy będą zamocowane na sufitach o wyższych wysokościach.

Aby umieścić plafon okrągły w łazience, należy określić odpowiednią średnicę. Aby to ustalić, zmierz długość i szerokość pomieszczenia, oblicz jego powierzchnię i sprawdzić w sklepie z oświetleniem, dedykowane plafony. Wielu producentów dokładnie określa powierzchnię pomieszczeń, które dany model lampy może oświetlić. Do tego parametru brane są pod uwagę odpowiednie parametry światła, ale także pomieszczenie, w którym lampa będzie miała zastosowanie. Inaczej określa się plafony łazienkowe, a inaczej lampy do salonu.

Reply