Palisada betonowa – eleganckie i trwałe wykończenie

Wśród różnego rodzaju wykończeń kostek brukowych, znajduje się m.in. palisada betonowa. Warto od razu podkreślić, że produkt tego typu może być wykorzystany nie tylko do stworzenia wykończenia powierzchni wykonanych z kostki, ale też między innymi do tworzenia obrzegowań, służących do otaczania drzew, krzewów i rabatek.

Większość palisad wygląda elegancko, a jednocześnie nowocześnie. Dzięki temu produkty tego typu chętnie wybierane są jako dekoracja przestrzeni miejskiej lub prywatnych ogrodów i posesji. Najczęściej powstaje z nich krawężnik, pełniący zarówno funkcję praktyczną, jak i ozdobną.

Jak wykonać krawężnik?

Krawężnik betonowy stworzony z palisad musi zostać zbudowany w konkretny sposób. Bez odpowiedniej stabilizacji nie uda się osiągnąć pożądanego efektu. Chcąc wykonać krawężnik z betonowych palisad, należy zadbać o to, by każda palisada znalazła się pod powierzchnią ziemi w ⅓ swojej wysokości. Jeżeli tworzymy krawężnik ogrodowy, który będzie zaznaczał niewielkie obszary, to do wykopu wystarczy wsypać żwir lub kruszywo. Jednak w przypadku konieczności osiągnięcia większej stabilności, do wykopu należy wlać chudy beton, tak aby stworzył on warstwę mniej więcej 10 cm. Ustabilizowana w ten sposób palisada betonowa będzie bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Estetyczna i trwała palisada betonowa

Krawężnik najazdowy i wiele innych krawężników to elementy obrzegowania, które wykorzystuje się w miejscach narażonych na szczególnie duże obciążenia. Przykładowo krawężnik do kostki, znajdujący się przy drogach, ma za zadanie wzmacniać mechanicznie nawierzchnię. Jednak wzmocnienia wymagają również inne tereny. Do takich miejsc należą m.in. parkingi, autostrady i drogi. Dlatego też krawężnik drogowy jest stałym elementem miejskiego krajobrazu. Tym samym musi on być trwały. Palisada betonowa zapewnia tę trwałość. Prawidłowo wykonany i zamontowany krawężnik betonowy będzie służył przez wiele lat.

Krawężniki na podjazd, te umieszczane przy kostce brukowej lub wykorzystywane jako obramowanie poszczególnych fragmentów parku czy ogrodu, mają nieco odmienne funkcje. Krawężnik ogrodowy ma za zadanie oddzielać poszczególne obszary. Krawężniki występują również pod postacią niskich murków dekoracyjnych, które zwykle ograniczają ruch pieszych. Krawężnik granitowy może zostać wykorzystany również jako prewencja przeciwko zachwaszczeniu nawierzchni, np. chodnikowej lub parkingowej.

Krawężniki wymiary – jaka wielkość i powierzchnia będą najlepsze?

Jeśli chodzi o krawężniki, wymiary mogą być bardzo różne. Na pytanie, jakie są najlepsze, nie ma jednej jednoznacznej odpowiedzi. Obrzeża stanowią bardzo ważny element przy układaniu kostki brukowej lub płyt chodnikowych, ponieważ są wykończeniem aranżacji. Wielkość fragmentów, z których układa się obrzeża, powinna być dopasowana do estetyki oraz potrzeb konkretnej kompozycji. Jednak to nie wszystko, ponieważ krawężnik pełni często również funkcję praktyczną. W zależności od tego, czy wybierzemy krawężnik na podjazd, krawężnik ogrodowy, czy krawężnik drogowy, warto zapoznać się z ich specyfiką i za każdym razem podejmować indywidualne decyzje, jakich wymiarów palisad betonowych użyć.

Reply