Domy energooszczędne czym się różnią od zwykłych budynków?

Jak sama nazwa wskazuje, domy energooszczędne znane są z niskiego zużycia energii. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów budowlanych i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które z jednej strony ograniczają straty ciepła w budynku, a z drugiej pozwalają na pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych, o wiele tańszych od tych tradycyjnych.

Oszczędności w tego typu domach, obejmują koszty, jakie są generowane poprzez ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, a także te dotyczące energii elektrycznej oraz pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Co istotne, mogą one wynieść nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Jak to możliwe?

Domy energooszczędne – skąd te oszczędności?

Może się to wydawać niezwykle zaskakujące, jak tak olbrzymia różnica w kosztach utrzymania domu może wynikać jedynie z technologi jego konstrukcji i budowy. A jednak tak właśnie się dzieje. W budownictwie energooszczędnym znaczenie ma zarówno rodzaj zastosowanych materiałów, które muszą posiadać odpowiednią izolację cieplną, jak i kształt budynku, jego odpowiednie usytuowanie na działce oraz miejsca, w którym znajdują się okna.

Już te elementy są w stanie dać duże oszczędności. Im prostsza bryła budynku, tym mniejsza ilość mostków termicznych, odpowiedzialnych za straty ciepła. Natomiast skierowanie jak największej liczby okien na ekspozycję południową gwarantuje nie tylko długi dostęp do naturalnego światła słonecznego, ale również zupełnie darmowe ogrzewanie pomieszczeń. Odpowiednie materiały izolacyjne chronią natomiast przed stratą ciepła.

Zastosowanie paneli i kolektorów słonecznych pozwala nie tylko pozyskać ciepłą wodę użytkową, ale także w ciągu lata jest doskonałym sposobem na pozyskanie dodatkowej energii elektrycznej. Coraz więcej inwestorów decyduje się również skorzystać z takich rozwiązań jak pompy ciepła, które znacznie obniżają koszty ogrzewania domu w zimie i jego chłodzenia latem.

Różnica w zapotrzebowaniu na energię w domu energooszczędnym a zwykłym

Zapotrzebowanie na energię cieplną w domach mierzy się za pomocą dwóch wskaźników. Pierwszym jest energochłonność budynku, czyli jego zapotrzebowanie na ciepło liczone na każdy metr kwadratowy, gdzie w zwykłych domach wynosi on 120-180 kWh, domy energooszczędne charakteryzują się zapotrzebowaniem na ciepło wynoszącym maksymalnie 70 kWh na metr kwadratowy.

Drugi istotny wskaźnik opisuje straty cieplne do otoczenia (współczynnik przenikania ciepła) i określa się go oddzielnie dla fundamentów, ścian, dachów czy okien. Dla porównania jednak w domach energooszczędnych nie powinien przekraczać on wartości większej niż 0,2 W/m2·K, natomiast w zwykłych domach 0,3 W/m2·K.

Domy energooszczędne, co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Użytkowanie domów energooszczędnych jest przyjazne nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska naturalnego i naszego zdrowia. Niestety, koszty jego budowy są wyższe niż postawienie tradycyjnego domu. W zależności od zastosowanych rozwiązań może być to 10 albo nawet 40 procent całej inwestycji. Patrząc jednak z perspektywy długoletniego użytkowania i rosnących cen za energię, jeśli tylko posiadamy odpowiednie środki, to warto postawić na energooszczędność i spokojną przyszłość, a także aktywne wspieranie zrównoważonej gospodarki energetycznej.

Reply