Domowe biuro – jak urządzić?

Domowe biuro to miejsce absolutnie niezbędne dla osób, które wykonują swoje obowiązki w trybie zdalnym bądź często pracują po godzinach. Efektywność naszych działań jest mocno zależna od organizacji czasu, samodyscypliny, a także funkcjonalności pomieszczenia. Żadna praca bowiem nie będzie przynosiła oczekiwanych rezultatów, gdy będziemy wykonywać ją w nieodpowiednich warunkach. Na to składają się nie tylko firmowe sprzęty, ale również i meble, podłoga czy dodatki. Jak zatem urządzić biuro w domu, aby stanąć na wysokości zadania, a jednocześnie cieszyć się z wykonywanych obowiązków?

Urządzenie biura w domu – od czego zacząć?

Podstawą aranżacji każdego pomieszczenia jest niewątpliwie podłoga. Nie inaczej jest w przypadku tzw. home office. Element ten jest bowiem jednym z najmocniej eksploatowanych, a co za tym idzie, musi być wykonany starannie, przy użyciu najlepszych możliwych materiałów. Oprócz walorów estetycznych należy zwrócić uwagę na parametry techniczne produktu. Istotna jest zarówno odporność na uszkodzenia czy zabrudzenia, jak i niepodatność na wszelkiego rodzaju płyny. Naturalnie, podczas długiego, ciężkiego dnia pracy może zdarzyć się, że przypadkiem rozlejemy kubek z herbatą czy kawą bądź strącimy z biurka szklankę soku. Wodoodporna podłoga w dekorze jasnego dębu będzie więc idealnym rozwiązaniem, które wyeliminuje ryzyko uszkodzeń struktury posadzki, a także pozwoli nam wykonywać zawodowe obowiązki w odpowiednich do tego warunkach. W przypadku wylania cieczy wystarczy przetrzeć panel miękką, lekko wilgotną ściereczką. Oprócz podłogi musimy również zadbać o dekorację ścian. Domowe biuro powinno być urządzone w sposób neutralny, ale jednocześnie miły dla oka. Postawmy więc na jasne, subtelne barwy, które optycznie powiększą pomieszczenie i sprawią, że będzie wydawać się jasniejsze. Jedną ze ścian wzbogaćmy o ciekawy dekor, który niewątpliwie przyciągnie wzrok i nada naszemu gabinetowi szyku, czyniąc go wyjątkowym. Nie bójmy się ryzyka! Jeżeli w aranżacji wykorzystaliśmy już biel czy beże, tutaj zdecydujmy się na nieco odważniejsze, ciemniejsze komponenty, np. niezwykle intrygującą płytę Native Steel czy nietuzinkową, pełną głębi Adresię.

Wygoda przede wszystkim, czyli jakie meble wybrać do domowego biura

Po zadbaniu o podstawy przyszedł czas na kolejny etap aranżacji, czyli dobór odpowiednich mebli. Nasze miejsce pracy, oprócz typowego biurka oraz fotela, powinno być wyposażone w komodę czy kilka mniejszych szafek na najpotrzebniejsze dokumenty oraz niezbędne w codziennym wykonywaniu obowiązków akcesoria. Zarówno krzesło, jak i blat, przy którym będziemy spędzać kilka godzin dziennie, muszą być dopasowane do naszych warunków fizycznych. Zadbajmy więc o ich odpowiednią wysokość oraz szerokość, a także, w przypadku biurka, wydzielone miejsce na nogi. Oczywiście, oprócz użyteczności, istotna jest również ich estetyka. Postawmy na intrygujące płyty meblowe, których użyjemy do frontów czy wykończenia szaf. Dopasujmy je kolorystycznie do wybranej wcześniej podłogi oraz ścian, tak aby razem tworzyło to jednolitą, spójną koncepcję. Pamiętajmy, że nasza efektywność jest w dużej mierze zależna od tego, jak komfortowo czujemy się w miejscu wykonywania obowiązków. Im lepiej urządzimy biuro domowe, tym chętniej będziemy spędzać w nim czas.

Zadbaj o oczy, postaw na oświetlenie!

Wielu z nas bagatelizuje ten aspekt aranżacji, co jednak, szczególnie w przypadku urządzania biura, może mieć negatywny wpływ nie tylko na nasz komfort pracy, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Odpowiednie światło jest niezwykle istotne dla wygody naszych oczu. Jeżeli tylko mamy taką możliwość, umiejscówmy biurko jak najbliżej okna. Tym sposobem zyskamy nieograniczony dostęp do światła słonecznego, nie narażając się na zbyt długie przebywanie wśród sztucznego oświetlenia. Natomiast jeśli pracujemy w godzinach popołudniowych czy wieczornych, zadbajmy o odpowiedni poziom zarówno żarówek górnych, jak i tych znajdujących się w lampach biurowych. Najlepiej zdecydować się na światła LED, których temperatura barwowa waha się pomiędzy 4000 a 5000 K, dzięki czemu możemy liczyć na bliskie naturalnemu, subtelne oświetlenie, które nie będzie męczyło naszego wzroku.

Jak widzimy, urządzenie biura w domu to nie lada wyzwanie. Musimy podjąć wiele trudnych, ale jakże ważnych decyzji dotyczących każdego elementu aranżacji. Pamiętajmy jednak o tym, że istotny jest zarówno design pomieszczenia, jak i jego funkcjonalność. Stwórzmy wnętrze, w którym będziemy chcieli spędzać czas, a każda godzina poświęcona na pracę będzie przyjemnością, nie obowiązkiem.

Reply