Jak ustawić meble w pokoju?

W dzisiejszym artykule opiszemy, jak należy ustawiać meble w pokoju, tak, aby ich ułożenie sprzyjało naszym aktywnościom i było dostosowane do naszych oczekiwań i potrzeb.

Projektowanie pokoju

Pokój, który staramy się umeblować powinniśmy wpierw podzielić na strefy. Mają one odpowiadać za funkcję pokoju oraz aktywności, jakich w danym miejscu będziemy się podejmować. W pokoju dziennym możemy wygospodarować miejsce do spotkań, do rozrywki, do zabawy z dzieckiem, czy miejsce do relaksu. W zależności od tego ile stref oraz jakich potrzebujemy w naszym pokoju, w taki sposób będziemy rozmieszczać odpowiednie meble.

Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy planowaniu stref w pokoju są drzwi do pokoju. Żadna strefa nie powinna przecinać drogi wyjściowej innej strefy.

Meble do sypialni

Meble do sypialni

Jak ustawić meble w pokoju?

Meble w pokoju umieszczamy głównie w oparciu o dwie zasady:
nie przecinania się dróg komunikacji miedzy poszczególnymi strefami,
– zaznaczeniu punktu centralnego całego pokoju.

W przypadku, gdy skupiamy się wokół centralnego punktu całego pokoju, meble ustawiane będą w jego kierunku. Punktem centralnym w pokoju może być telewizor, kominek, czy też stół. Dużą kanapę, czy sofę ustawiamy wtedy naprzeciw punktu centralnego, tuż przed nią wstawiamy ławę lub stoli kawowy, a dookoła umieszczamy inne siedziska, których kątami możemy dowolnie manipulować.

Jeśli chcemy, aby w naszym pokoju znajdowała się strefa, w której będą mogły bawić się nasze pociechy, warto jest dobrze przemyśleć strategię rozmieszczenia poszczególnych mebli. Musimy przede wszystkim mieć możliwość stałego spoglądania na dzieci, ale jednocześnie zapewnić nam i im odrobinę prywatności. Często jako strefę dla dzieci wykorzystuje się dywan umieszczony w przeciwległym kącie pomieszczenia, a strefę dla dorosłych oddziela się stolikiem do kawy.

Meble do pokoju

Jeśli urządzamy pokój dzienny niezbędny będzie dla nas przede wszystkim komplet wypoczynkowy, a także stół. Przy ścianach możemy ustawić niezbędne regały, czy kredens, a w części centralnej źródło rozrywki, np. konsolę.

Reply