Wąska kuchnia w bloku

Aranżacja domu lub mieszkania wymaga zwykle wielu godzin główkowania i uważnego przeglądania magazynów wnętrzarskich. W nich jednak najczęściej mamy do czynienia z dużymi, otwartymi przestrzeniami, w których bez większego problemu rozmieścić można wszystkie konieczne meble oraz dodatki. Szczególnie dużym wyzwaniem jest zaprojektowanie i aranżacja kuchni w taki sposób, by była ona funkcjonalna, wygodna, a także cieszyła oczy domowników i gości. Co zrobić, aby wąska kuchnia w mieszkaniu spełniała te wszystkie wymagania?

Funkcjonalność przede wszystkim

Mebli i dodatków do małych przestrzeni znajdziemy w sklepach naprawdę wielkie ilości. We właściwej aranżacji małych wnętrz nie chodzi jednak jedynie o zmniejszenie skali. Meble i dodatki nie powinny być tylko małe. Przede wszystkim cała kuchnia w mieszkaniu musi charakteryzować się dużą funkcjonalnością. W związku z tym w wąskich kuchniach doskonale sprawdzi się funkcjonalny design. Świetną kopalnią pomysłów mogą być w tym przypadku rozwiązania stosowane w domach typu „tiny houses”.

Właściwa kolorystyka

Niebagatelne znaczenie w wąskiej kuchni, jak i innych niewielkich przestrzeniach ma także kolorystyka. Przede wszystkim warto pamiętać, że ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze, zaś jasne sprawiają, że wydaje się ono większe. Jeśli nasza kuchnia jest wąska warto zadbać o to, by była ona możliwie jasna. Takie kolory jak beż, biel czy jasne pastele są tu jak najbardziej na miejscu. Oczywiście warto dodać do przestrzeni także dodatkowe, nawet żywe lub ciemne kolory, jednak powinny one stanowić jedynie kolorystyczny akcent, a nie kolor dominujący.

Sprytne meble

Aranżując małą kuchnię, mamy możliwość docenić ogromną pomysłowość projektantów mebli i dodatków. Na rynku znaleźć można bowiem wyjątkowo funkcjonalne meble o wyjątkowych formach i właściwościach. Wiele dostępnych w salonach mebli może pełnić wiele funkcji jednocześnie. Inne natomiast łatwo składają się i rozkładają, co sprawia, że nadają się idealnie do niewielkiej kuchni w mieszkaniu. Szczególnie warto zainteresować się składanymi stolikami i taboretami do kuchni.

Wąska kuchnia w mieszkaniu również potrzebuje dodatków

Projektując wąską kuchnię w mieszkaniu nie możemy zapominać także o dodatkach. W przypadku mniejszych przestrzeni z pewnością nie warto przesadzać z ich ilością, jednak wielkość wnętrza nie powinna także działać na niekorzyść powodując, że całkiem z dodatków zrezygnujemy. Pomyślmy przede wszystkim o spójnie dobranych zasłonkach, ściereczkach oraz pięknej donicy z ziołami na kuchennym parapecie.

Reply