Wentylacja w kuchni – na co warto zwrócić uwagę?

Podczas gotowania, smażenia i pieczenia w kuchni pojawia się wiele zanieczyszczeń powietrza. Wśród nich znajdują się zarówno kuchenne zapachy, wilgoć, jak i produkty spalania gazu. Aby nie rozprzestrzeniały się one po całym mieszkaniu warto zadbać o odpowiednią wentylację w kuchni. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wentylatorów?

Wentylacja naturalna vs. wentylacja mechaniczna

Wentylacja w kuchni dzieli się na tą pochodzenia naturalnego oraz na tą pochodzenia mechanicznego. Naturalna odbywa się wtedy, gdy przez wszystkie zanieczyszczenia powstałe w wyniku gotowania, zostają odprowadzane przez kanał wziewny zakończony kratką.

Wentylacja naturalna może przebiegać różnie w zależności od tego, jakie warunki pogodowe panują na zewnątrz. Stąd, aby zapewnić odpowiednią wentylację kuchenną warto jest zamontować odpowiednio dobrane wentylatory kuchenne. Wentylator kuchenny pozwala uzyskać prawidłowy obieg powietrza w kuchni, tylko jeśli podłączony jest do kratki wyciągowej.

Kiedy nie stosować wyciągu?

Wentylatory wyciągowe kuchenne podłączane są do przewodu kominowego, dzięki czemu powietrze z kuchni usuwane jest na zewnątrz budynku. Nie można ich stosować w przypadku, gdy w tym samym pokoju umieszczone zostało także urządzenie, które odprowadza spaliny do komina w ciągu naturalnym (kocioł, kominek, koza, podgrzewacz). W przypadku szczelnego domu może dojść do odwrócenia ciągu w kominie i zassania spalin do jego wnętrza, co może mieć przykre konsekwencje. Należy pamiętać, że kuchnia w aneksie, tworzy jeden pokój razem z salonem.

Przewody wentylacyjne w kuchni – dwa, czy jeden?

Najbezpieczniej jest, aby w kuchni były umieszczone dwa przewody wentylacyjne. Gdy do dyspozycji w pomieszczeniu mamy jeden kanał wentylacyjny, w przypadku zajęcia go przez wentylator, pozbawiamy pomieszczenie możliwości naturalnej wentylacji.

Wtedy również powinniśmy wylot z wentylatora zamontowanego w pomieszczeniu poprowadzić na zewnątrz budynku. A na jego zakończeniu powinna zostać umieszczona klapa zwrotna.

Wpis powstal przy współpracy ze sklepem internetowym wentylatorysklep.pl

Reply