Jakie oświetlenie do sypialni?

Sypialnia to przede wszystkim miejsce do spania, w którym z założenia człowiek ma się wyciszyć i wypocząć po ciężkim dniu pracy. Jednak wiele osób wykorzystuje sypialnię nie tylko do nocnego odpoczynku, ale także do czytania, oglądania telewizji, popołudniowego relaksu bądź poobiedniej drzemki. Dlatego projektowanie sypialni powinno uwzględniać wszystkie te czynności.

Równie istotna kwestą w aranżacji tego pomieszczenia jest dobre oświetlenie sypialni, które nie będzie przeszkadzać w odpoczynku, a jednocześnie wprowadzi nastrój odprężenia i relaksu.

bed-1348721_1280

Oświetlenie sypialni

Podczas aranżacji i urządzania sypialni przychodzi taki czas, iż trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, jakie oświetlenie do sypialni będzie najbardziej odpowiednie. Ponieważ sypialnia służy przede wszystkim relaksowi, to najlepszym światłem będzie światło miękkie, które – w odróżnieniu od ostrych jarzeniówek bądź świetlówek – sprzyja wypoczynkowi.

Światło w sypialni nie musi być silne – dobrym rozwiązaniem jest wybranie żarówek o mniejszej mocy bądź ocieplenie strumienia światła przy użyciu żyrandoli bądź kloszy w ciepłych barwach. Warto też pamiętać o tym, aby światło w sypialni dostosować do ogólnego charakteru tego pomieszczenia – im ciemniejszy wystrój, tym więcej powinno być dodatkowego oświetlenia.

Rodzaje oświetlenia w sypialni

W sypialni należy zadbać o intymną atmosferę, a nieocenioną rolę w jej tworzeniu odgrywa delikatne i rozproszone światło. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w oświetleniu tego pomieszczenia będzie połączenie różnych rodzajów światła – lamp, lampek i kinkietów.

Lampy sufitowe stosowane są w większości sypialni, a ich wybór – płaskie czy wiszące – zależy od indywidualnych upodobań i charakteru sypialni. Taka lampa nie tylko oświetli pomieszczenie, ale także może być atrakcyjną dekoracją.

Dodatkowo wystrój sypialni warto uzupełnić o lampki nocne (najlepiej po obu stronach łóżka), których światło powinno być skierowane do dołu (aby umożliwić czytanie). Praktycznym rozwiązaniem jest także zamontowanie kinkietów – nad łóżkiem (i wtedy są alternatywą dla lampek nocnych) bądź w strategicznych punktach pomieszczenia. Kinkiety dają rozproszone światło i doskonale sprawdzają się w małych sypialniach.

Reply