Jakie oświetlenie do łazienki?

Światło w łazience może wydawać się szczegółem mniej istotnym – zwłaszcza w stosunku do całej aranżacji i wyposażenia tego pomieszczenia. A tymczasem dobre oświetlenie łazienki jest niezwykle istotne – z jednej strony powinno być funkcjonalne i praktyczne, z drugiej może podkreślić i uwypuklić ogólny charakter tego pomieszczenia.

Łazienka

Łazienka

Źródła światła w łazience

Projektowanie łazienki wymaga nie tylko zwrócenia uwagi na właściwe rozmieszczenie wyposażenia oraz dobranie odpowiednich kafelek, ale także odpowiedzenia na pytanie, jakie oświetlenie do łazienki będzie najbardziej odpowiednie.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, aby umieścić w łazience źródło światła ogólnego – które równomiernie oświetli wszystkie powierzchnie. W tym przypadku sprawdzi się oświetlenie umieszczone w centralnym punkcie sufitu. Do oświetlenia kabiny prysznicowej bądź wanny wystarczy delikatne światło miejscowe – na przykład w postaci halogenów.

Praktyczne projektowanie łazienki powinno także uwzględniać oświetlenie lustra wiszącego nad umywalką. Światło zamontowane nad lustrem powinno padać na osobę, która się w nim przegląda i równomiernie oświetlać jej twarz. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie dwóch źródeł światła po obu stronach lustra – na przykład kinkietów lub zwisających lampek. W oświetleniu lustra należy unikać halogenów, gdyż powodują one powstawanie cieni na twarzy.

Zasady doboru oświetlenia do łazienki

Oświetlenie w łazience musi przede wszystkim pełnić funkcję praktyczną. Dlatego przy jego wyborze należy kierować się pewnymi zasadami.

Przede wszystkim w pomieszczeniu tym nie należy montować lampy wiszącej, gdyż może ona krępować swobodę ruchów. Dodatkowo niewskazane są lampy stojące bądź na wysięgnikach, gdyż mogą powodować porażenie prądem.

Warto też pamiętać o tym, aby oprawy do lamp i lampek dobrze przepuszczały światło (nie powinny być kolorowe), a dodatkowo były przeznaczone do pomieszczeń mokrych. Wybór takich opraw pozwoli uniknąć ich popsucia i zniszczenia, a także ochroni przed ewentualnym porażeniem prądem.

Reply