Znaczenie kolorów we wnętrzu

Kolory wpływają na nasze emocje, na sposób postrzegania. Warto, aby nasze wnętrza stymulowały nas do tych pozytywnych emocji, a w odpowiednich sytuacjach uspokajały i pozwalały się zrelaksować. Jak należy je dobierać? Jakie jest znaczenie kolorów we wnętrzu? Jesteś ciekawy/a? My też. Więc sprawdźmy to razem!

 

Jakie kolory do wnętrza?

Wszystkie kolory, jakimi możemy udekorować nasze wnętrza, podzielić możemy w zasadzie na dwie kategorie:
te, które będą dla nas pobudzające,
– oraz te, które działać na nas będą uspokajająco.

Kolorystyka wnętrza

Wśród kolorów, które będą na nas działać energetyzująco znajdziemy wszystkie odcienie ciepłe. W opozycji do nich, o działaniu uspokajającym, będą oczywiście kolory barwy chłodnej.

Czerwony

Kolor czerwieni utożsamiany jest z pozytywnym myśleniem i zachęceniem do działania. Niuanse uzależnione są oczywiście od barwy koloru czerwonego, gdyż gdy jeden odcień kojarzyć może się nam z czymś pozytywnym, inny wręcz przeciwnie, może wywoływać skojarzenia wręcz „piekielne”.

Kolor czerwony tak intensywnie działa na ludzką psychikę, że wpierw obserwujemy pobudzenie, a później jakby całkowite wyssanie energii. Przebywający w intensywnie czerwonych pokojach narzekają po czasie na zmęczenie i osłabienie.

Jego delikatne odcienie, przy dobraniu z odpowiednio nastrojowym światłem, dobrze sprawdzą się w sypialni.

Czerwony kolor ściany

Czerwony kolor ściany

Żółty

Kolor żółci, to kolor radosnych optymistów. W żółtych pomieszczeniach czujemy się świetnie. Pełni energii i pewni siebie, lepiej radzimy sobie z organizacją. Kolor żółty bardzo dobrze sprawdzi się w pomieszczeniach dydaktycznych, dzięki niemu poprawia się nasza pamięć i koncentracja.

Niebieski

Kolor błękitny pozwala nam uspokoić się. Będzie świetnym kolorem do pokoju osoby, która chcę pielęgnować i rozwijać swojego ducha. Kolor niebieski pozwala zwiększyć intuicję i kreatywność. Co ciekawe, mówi się o tym, że pozwala również obniżyć ciśnienie i uśmierzać ból.

Jaki kolor wybrać do pokoju dziennego

Ważną kwestią w urządzaniu pokoju jest odpowiedni dobór kolorystyki, gdyż barwa ścian i sufitu często odzwierciedla charakter danej osoby. Osoba żywiołowa prawdopodobnie wybierze kolory mocne i wyraziste – takie jak zieleń, żółć, pomarańcz czy czerwień. Osoby odważne i lubiące kontrasty mogą się zdecydować na określone wzory bądź szablony na ścianach.

Natomiast osoba spokojna i bardziej zamknięta w sobie wybierze barwy stonowane, pastelowe i chłodne. W tym zakresie nie warto poddawać się żadnej modzie, a jedynie kierować własnymi upodobaniami. Urządzenie pokoju w zgodzie z własnym stylem i charakterem zapewni radość i komfort z przebywania w tym pomieszczeniu.

Reply