Na jaki kolor pomalować sufit?

Gdy zapada decyzja o remoncie bądź odświeżeniu jakiegoś wnętrza, niemal zawsze na pierwszy plan wysuwają się kolory ścian w mieszkaniu. Dopiero później wiele osób uświadamia sobie, iż równie ważna jest kwestia, na jaki kolor pomalować sufit.

Jest to niezwykle istotne, gdyż odpowiednio dobrana barwa sufitu może optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie, a także kształtować charakter i nastrój wnętrza. Dlatego też przy każdej aranżacji wnętrza należy zwrócić uwagę na to, jaki kolor na sufit będzie najbardziej odpowiedni.

Biały sufit

Biały sufit

Biały sufit

W wielu wnętrzach sufit stanowi neutralną płaszczyznę, a biel staje się ich znakiem rozpoznawczym. Nie ulega wątpliwości, iż kolor biały optycznie oddala sufit i podwyższa wnętrze – dlatego nie jest polecany w wysokich pomieszczeniach, gdyż nadaje im zimnego i pozbawionego przytulności charakteru.

Z drugiej strony – biały kolor budzi skojarzenia z porządkiem i równowagą. Dodatkowo jest kolorem najbardziej bezpiecznym, pozbawionym ekstrawagancji, uniwersalnym i pasującym do każdego rodzaju wnętrza.

 

Kolorowy sufit

Coraz więcej osób urządzających mieszkanie dochodzi do wniosku, iż sufit nie musi być biały, a jego dekoracyjny potencjał umożliwia stworzenie wnętrz o niebanalnym i oryginalnym charakterze. Kolorowy sufit może odgrywać znaczącą rolę w dekoracji wnętrza i budowaniu jego proporcji.

Pomalowanie sufitu kolorową farbą sprawdza się przede wszystkim w wysokich pomieszczeniach, gdyż zabieg ten nadaje wnętrzu nieco ciepła. Pomalowanie sufitu intensywnym kolorem sprawi, iż pomieszczenie wyda się szersze. W przypadku wybrania farby sufitowej w odcieniu innym niż kolory ścian w mieszkaniu, uwypukli się granice pomiędzy sufitem a ścianami.

Taki zabieg uwidoczni wszystkie kąty i krawędzie, a sufit będzie swoistym zamknięciem całego pomieszczenia. Natomiast pomalowanie sufitu w kolorze ścian może wywołać uczucie duszności i zamknięcia – zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest także rodzaj farby – matowa lub półmatowa dobrze maskuje niedoskonałości, natomiast błyszcząca powoduje załamywanie się światła, a tym samym rozświetlanie wnętrza.

Reply