Nieprawidłowo działająca wentylacja – przyczyny i skutki

Wentylacja w mieszkaniach umożliwia proces wymiany zużytego powietrza na świeże. Nie jest to jedynie kwestia komfortu mieszkańców – prawidłowo zamontowane przewody wentylacyjne sprawiają także, że w mieszkaniu nie pojawia się wilgoć – pozwala to na uniknięcie pojawiania się na ścianie grzybów i pleśni, sprawia, że mieszkanie nie niszczy się, a samopoczucie mieszkańców jest lepsze. Niewłaściwie działająca wentylacja nierzadko jest również przyczyną zatruć gazem – awarie wentylacji najczęściej zdarzają się w zimie, i właśnie wtedy zatrucia gazem zdarzają się najczęściej.

Po czym poznać, że wentylacja w mieszkaniu nie działa prawidłowo?

Jeśli podczas wchodzenia do mieszkania wyczuwamy zaduch, wilgoć i nieświeże powietrze – możemy być niemalże pewni, iż wentylacyjne przewody elastyczne nie spełniają swojej funkcji. Prostym sposobem, który pozwala na sprawdzenie sprawności wentylacji, jest przyłożenie do kratki wentylacyjnej kawałka papieru. Jeśli zostanie on przez nią „zassany” – oznacza to, że wentylacja działa prawidłowo, jeśli nie – działanie wentylacji jest nieodpowiednie. Jeśli kartka jest wręcz odpychana od kratki, prawdopodobnie wytworzył się tak zwany ciąg wsteczny. Do kratki wentylacyjnej można również zbliżyć zapaloną świeczkę – jeśli zgaśnie, można podejrzewać, że wentylacja działa nieprawidłowo.

Co może być przyczyną nieprawidłowego działania wentylacji?

Choć przyczyn, dla których przewody wentylacyjne nie spełniają swojej funkcji, może być wiele, często problemy z wentylacją są spowodowane przez osoby zamieszkujące dane mieszkanie. Niekiedy przyczyną jest zbyt dokładne uszczelnienie okien – uniemożliwia ono napływ powietrza z zewnątrz do wnętrza pomieszczeń. Działanie wentylacji może zakłócać montaż wyciągów kuchennych i wentylatorów łazienkowych. Przyczyną nieprawidłowego działania wentylacji mogą być również próby samodzielnej modyfikacji lub naprawy przewodów wentylacyjnych przez osoby niemające ku temu odpowiednich kompetencji.

Jak uniknąć zatrucia gazem w mieszkaniu z niesprawną wentylacją?

Zatrucie gazem jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz życia człowieka. Jeśli więc wentylacja w naszym mieszkaniu nie działa prawidłowo, należy zastosować specjalne środki bezpieczeństwa. Najważniejsze jest częste wietrzenie pomieszczeń i zapewnianie dopływu do nich świeżego powietrza. Urządzenia gazowe, jakie posiadamy w mieszkaniu, powinny regularnie być kontrolowane i w razie potrzeby poddawane naprawom. W przypadku podejrzenia zatrucia gazem należy jak najszybciej otworzyć okna i wezwać specjalistyczną pomoc.

Reply