Wyspa w kuchni – wady i zalety

Kuchnia to serce domu – powinna być przytulna i sprzyjać wspólnemu spędzaniu czasu. Urządzenie kuchni, która byłaby zarazem ładna i funkcjonalna, to jednak spore wyzwanie. Jedną z ważniejszych decyzji, które trzeba podjąć już na etapie planowania, jest chęć postawienia w kuchni wyspy. Ten pomysł aranżacyjny zdobywa coraz większą popularność i jest chętnie wykorzystywany nie tylko w dużych przestrzeniach, ale także w mniejszych, blokowych kuchniach. Jakie są wady i zalety kuchni z wyspą i czy warto się na nią zdecydować?

Zalety wyspy w kuchni

Wyspa w kuchni ma wiele zalet. Przede wszystkim świetnie się prezentuje, nadając kuchni elegancji i sprawiając, że ta wygląda mniej banalnie. Kuchnia, w której zamontowano wyspę, staje się przytulną, otwartą przestrzenią, która zaprasza do spędzania w niej czasu. Jej najważniejszą zaletą jest dodatkowy blat roboczy i miejsce do wspólnego gotowania z rodziną czy przyjaciółmi. Przy wyspie w kuchni bez problemu zgromadzi się kilka osób i będzie mogło zająć się wspólnym przygotowywaniem posiłku, nie wchodząc sobie nawzajem w drogę.

Decydując się na kuchenną wyspę, zyskujemy także dodatkowe miejsce do przechowywania: szafki umieszczone pod blatem wyspy to idealny schowek na naczynia, garnki czy akcesoria do gotowania. Dzięki zastosowaniu wyspy mamy także więcej miejsca na montaż urządzeń AGD – możemy więc bez problemu dostosować się do wskazań bezpieczeństwa, które mówią, że zlew i płyta grzewcza powinny być od siebie oddalone o co najmniej kilkadziesiąt centymetrów.

Warto także pamiętać, że jeśli wyspa ma powstać w kuchni połączonej z salonem, pełni ona ważną rolę estetyczną: symbolicznie oddziela jedną przestrzeń od drugiej i wprowadza w mieszkaniu harmonię.

Wady posiadania wyspy w kuchni

Wyspa kuchenna może jednak okazać się także złym rozwiązaniem. Źle sprawdzi się ona w bardzo małych pomieszczeniach, ponieważ utrudni poruszanie się po nich i zabierze cenne miejsce, zwłaszcza jeśli będzie sporych gabarytów. Jeśli kuchnia jest częścią salonu, wyspa sprawi także, że część kuchenna, choć będzie symbolicznie oddzielona, zajmie więcej miejsca – w małych pomieszczeniach może być to poważny problem.

Podsumowując: wyspa w kuchni – dobry czy zły pomysł?

Wyspa w kuchni może okazać się dobrym lub złym rozwiązaniem w zależności od tego, jakim pomieszczeniem dysponujemy i co lubimy. Lepiej unikać jej w małych pomieszczeniach oraz w przypadku aneksów, które w zamierzeniu miały wtopić się w salon i nie rzucać w oczy. Wyspa w kuchni będzie za to świetnym rozwiązaniem do większych przestrzeni – zaoferuje dodatkowe miejsce do przechowywania i do pracy, przez co zachęci do wspólnego gotowania.

Reply